Standard Platform League Results 2018

Home / Standard Platform League Results 2018

 Soccer Competition

 Winners

  1. Nao-Team HTWK, Leipzig University of Applied Sciences, Germany
  2. B-Human, Universität Bremen and German Research Center for Artificial Intelligence (DFKI), Germany
  3. TJArk, College of Electronics and Information Engineering, Tongji University, China

Playoff Bracket

 First Round Robin Pool A

B-Human TJArk UPennalizers GF GA GD Points Rank
B-Human x 5:0 7:0 12 0 +12 6 1
TJArk 0:5 x 5:0 5 5 0 3 2
UPennalizers 0:7 0:5 x 0 12 -12 0 3

 First Round Robin Pool B

Nao-Team HTWK rUNSWift Camellia Dragons GF GA GD Points Rank
Nao-Team HTWK x 4:1 9:0 13 1 +12 6 1
rUNSWift 1:4 x 4:0 5 4 +1 3 2
Camellia Dragons 0:9 0:4 x 0 13 -13 0 3

 First Round Robin Pool C

Nao Devils Dortmund UChile NomadZ GF GA GD Points Rank
Nao Devils Dortmund x 6:0 4:0 10 0 +10 6 1
UChile 0:6 x 0:3 0 9 -9 0 3
NomadZ 0:4 3:0 x 3 4 -1 3 2

 First Round Robin Pool D

UT Austin Villa HULKs Berlin United GF GA GD Points Rank
UT Austin Villa x 0:1 1:2 1 3 -2 0 3
HULKs
1:0 x 1:1 2 1 +1 4 1
Berlin United 2:1 1:1 x 3 2 +1 4 2

 First Round Robin Pool E

Bembelbots Unbeatables SPQR GF GA GD Points Rank
Bembelbots x 1:0 1:1 2 1 +1 4 2
Unbeatables 0:1 x 0:5 0 6 -6 0 3
SPQR 1:1 5:0 x 6 1 +5 4 1

 First Round Robin Pool F

MiPal NTU RoboPAL Rinobot GF GA GD Points Rank
MiPal x 0:1 0:0 0 1 -1 1 3
NTU RoboPAL
1:0 x 0:0 1 0 +1 4 1
Rinobot 0:0 0:0 x 0 0 0 2 2

 First Round Robin Pool G

Dutch Nao Team Aztlan Naova GF GA GD Points Rank
Dutch Nao Team
x 0:0 0:0 0 0 0 2 2
Aztlan 0:0 x 0:1 0 1 -1 1 3
Naova 0:0 1:0 x 1 0 +1 4 1

 Play-In Round

PO1 UPennalizers Bembelbots 0:1
PO2 UT Austin Villa Naova 6:0
PO3 UChile NTU RoboPAL 4:2
PO4 Camellia Dragons SPQR 1:2

 Second Round Robin Pool H

B-Human HULKs SPQR GF GA GD Points Rank
B-Human x 3:0 6:0 9 0 +9 6 1
HULKs 0:3 x 3:0 3 3 0 3 2
SPQR 0:6 0:3 x 0 9 -9 0 3

 Second Round Robin Pool J

Nao-Team HTWK NomadZ Bembelbots GF GA GD Points Rank
Nao-Team HTWK x 4:0 9:0 13 0 +13 6 1
NomadZ 0:4 x 1:0 1 4 -3 3 2
Bembelbots
0:9 0:1 x 0 10 -10 0 3

 Second Round Robin Pool K

Nao Devils Dortmund rUNSWift UT Austin Villa GF GA GD Points Rank
Nao Devils Dortmund
x 0:4 3:0 3 4 -1 3 2
rUNSWift 4:0 x 2:1 6 1 +5 6 1
UT Austin Villa 0:3 1:2 x 1 5 -4 0 3

 Second Round Robin Pool L

Berlin United TJArk UChile GF GA GD Points Rank
Berlin United
x 0:0 2:0 2 0 +2 4 2
TJArk 0:0 x 5:1 5 1 +4 4 1
UChile 0:2 1:5 x 1 7 -6 0 3

Champions Cup Playoff

Q1
Nao Devils Dortmund
Bembelbots 6:0
Q2 NomadZ UT Austin Villa 0:3
Q3 HULKs UChile 3:1
Q4 Berlin United SPQR 1:0

Champions Cup Quarter Finals

Q1
TJArk
UT Austin Villa 5:1
Q2 rUNSWift HULKs 2:2 (2:4)
Q3 Nao-Team HTWK Berlin United 4:0
Q4 B-Human Nao Devils Dortmund 4:1

Champions Cup Semi Finals

S1 B-Human
TJArk
4:0
S2 Nao-Team HTWK HULKs 4:1

Champions Cup Final

F1 B-Human Nao-Team HTWK 0:1

Champions Cup Third Place

3P1
TJArk
HULKs 2:0

 Challenge Shield Group #1

Camellia Dragons UPennalizers Rinobot MiPal Aztlan GF GA GD Points Rank
Camellia Dragon x 0:1 3:0 3:0 5:0 11 1 +10 9 2
UPennalizers
1:0 x 1:0 3:0 2:0 7 0 +7 12 1
Rinobot 0:3 0:1 x 1:0 0:0 1 4 -3 4 3
MiPal 0:3 0:3 0:1 x 0:0 0 7 -7 1 5
Aztlan 0:5 0:2 0:0 0:0 x 0 7 -7 2 4

 Challenge Shield Group #2

NTU RoboPAL Naova Dutch Nao Team Unbeatables GF GA GD Points Rank
Dutch Nao Team
x 4:1 2:0 2:0 8 1 +7 9 1
Naova 1:4 x 2:0 0:0 3 4 -1 4 2
Dutch Nao Team 0:2 0:2 x 0:0 0 4 -4 1 4
Unbeatables 0:2 0:0 0:0 x 0 2 -2 2 3

Challenge Shield Semi Finals

S3 UPennalizers Naova 1:3
S4 NTURoboPAL Camellia Dragons 2:0

Challenge Shield Final

F2 Naova NTURoboPAL 1:2

Challenge Shield Third Place

3P2 Camellia Dragons UPennalizers 4:0

Seeding for 2019:

1. Nao-Team HTWK
2. B-Human
3. TJArk
4. HULKs
5. UT Austin Villa; rUNSWift; Berlin United; Nao Devils Dortmund
9. Bembelbots; NomadZ; UChile; SPQR
13. NTU RoboPAL
14. Naova
15. Camellia Dragons
16. UPennalizers
17. Rinobot; MiPal; Aztlan; Dutch Nao Team; Unbeatables

Mixed Team Competition

B-Swift DoBerMan Team-Team AstroNAOtas GF GA GD Points Rank
B-Swift
x 4:1 4:2 9:0 17 3 +14 9 1
DoBerMan 1:4 x 2:1 8:0 11 5 +6 6 2
Team-Team 2:4 1:2 x 3:0 6 6 0 3 3
AstroNAOtas 0:9 0:8 0:3 x 0 20 -20 0 4
GAME TEAM 1 TEAM 2 RESULT
Mixed Team Final B-Swift DoBerMan 4:0

Penalty Kick Competition

Penalty Kick Competition Play-In Round

GAME TEAM 1 TEAM 2 WINNER
PO1 Rinobot MiPal 1:0
PO2 Naova Aztlan 0:2
PO3 Unbeatables Bembelbots Bembelbots
PO4 SPQR UPennalizers 2:0
PO5 Dutch Nao Team HULKs 1:0

Penalty Kick Competition Round 1

GAME TEAM 1 TEAM 2 WINNER
R1:1 B-Human Rinobot 2:0
R1:2 NomadZ Aztlan NomadZ
R1:3 UNSW Sydney Bembelbots 1:0
R1:4 TJArk SPQR 0:1
R1:5 Nao-Team HTWK Dutch Nao Team 1:0 (4 shots)
R1:6 Berlin United Nao Devils Dortmund 0:2
R1:7 UChile Camellia Dragons 0:1
R1:8 UT Austin Villa NTURoboPAL 2:0

Penalty Kick Quarter-Finals

GAME TEAM 1 TEAM 2 RESULT
Q1 B-Human UT Austin Villa 2:0
Q2 NomadZ Camellia Dragons 2:0
Q3 UNSW Sydney Nao Devils Dortmund 0:2
Q4 SPQR Nao-Team HTWK 3:2 (4 shots)

Penalty Kick Semi-Finals

GAME TEAM 1 TEAM 2 RESULT
S1 B-Human SPQR 3:2
S2 NomadZ Nao Devils Dortmund 1:2

Penalty Kick Finals

GAME TEAM 1 TEAM 2 RESULT
F B-Human Nao Devils Dortmund 2:1