Standard Platform League Results 2017

Home / Standard Platform League Results 2017

 Soccer Competition

 Winners

  1. B-Human, Universität Bremen and German Research Center for Artificial Intelligence (DFKI), Germany
  2. Nao-Team HTWK, Leipzig University of Applied Sciences, Germany
  3. Nao Devils, Technische Universität Dortmund, Germany

 First Round Robin Pool A

B-Human UPennalizers MRL-SPL GF GA GD Points Rank
B-Human x 7:0 5:0 12 0 12 6 1
UPennalizers 0:7 x 0:3 0 10 -10 0 3
MRL-SPL 0:5 3:0 x 3 5 -2 3 2

 First Round Robin Pool B

UT Austin Villa TJArk RoboCanes GF GA GD Points Rank
UT Austin Villa x 2:1 5:1 7 2 5 6 1
TJArk 1:2 x 6:0 7 2 5 3 2
RoboCanes 1:5 0:6 x 1 11 -10 0 3

 First Round Robin Pool C

Nao-Team HTWK Berlin United HULKs GF GA GD Points Rank
Nao-Team HTWK x 4:0 3:1 7 1 6 6 1
Berlin United 0:4 x 0:3 0 7 -7 0 3
HULKs 1:3 3:0 x 4 3 1 3 2

 First Round Robin Pool D

UChile Nao Devils Dortmund UNSW Sydney GF GA GD Points Rank
UChile x 0:7 0:2 0 9 -9 0 3
Nao Devils Dortmund
7:0 x 5:1 12 1 11 6 1
UNSW Sydney 2:0 1:5 x 3 5 -2 3 2

 First Round Robin Pool E

NTURoboPAL MiPal JoiTech GF GA GD Points Rank
NTURoboPAL x 0:0 0:2 0 2 -2 1 3
MiPal 0:0 x 1:3 1 3 -2 1 2
JoiTech 2:0 3:1 x 5 1 4 3 1

 First Round Robin Pool F

Dutch Nao Team Luxembourg United Aztlan GF GA GD Points Rank
Dutch Nao Team x 0:0 0:0 0 0 0 2 2
Luxembourg United
0:0 x 1:0 1 0 1 4 1
Aztlan 0:0 0:1 x 0 1 -1 1 3

 First Round Robin Pool G

Linkoping Humanoids Camellia Dragons Bembelbots GF GA GD Points Rank
Linkoping Humanoids
x 0:4 0:1 0 5 -5 0 3
Camellia Dragons 4:0 x 2:0 6 0 6 6 1
Bembelbots 1:0 0:2 x 1 2 -1 3 2

 First Round Robin Pool H

NomadZ WrightOcean RoboEireann GF GA GD Points Rank
NomadZ x 0:4 1:1 1 5 -4 1 3
WrightOcean 4:0 x 3:0 7 0 7 6 1
RoboEireann 1:1 0:3 x 1 4 -3 1 2

 Play-In Round

PO1 UPennalizers Luxembourg United 0:1
PO2 RoboCanes Camellia Dragons 1:0
PO3 Berlin United WrightOcean 0:3
PO4 UChile JoiTech 4:0

 Second Round Robin Pool A

B-Human HULKs UChile GF GA GD Points Rank
B-Human x 4:0 7:0 11 0 11 6 1
HULKs 0:4 x 6:0 6 4 2 0 2
UChile 0:7 0:6 x 0 13 -13 0 3

 Second Round Robin Pool B

UT Austin Villa UNSW Sydney Luxembourg United GF GA GD Points Rank
UT Austin Villa x 2:1 3:0 5 1 4 6 1
UNSW Sydney 1:2 x 4:0 5 2 3 3 2
Luxembourg United
0:3 0:4 x 0 3 -3 0 3

 Second Round Robin Pool C

Nao-Team HTWK MRL-SPL RoboCanes GF GA GD Points Rank
Nao-Team HTWK
x 4:1 6:0 10 1 9 6 1
MRL-SPL 1:4 x 4:0 5 4 1 3 2
RoboCanes 0:6 0:4 x 0 10 -10 0 3

 Second Round Robin Pool D

Nao Devils Dortmund TJArk WrightOcean GF GA GD Points Rank
Nao Devils Dortmund
x 5:1 3:0 8 1 7 6 1
TJArk 1:5 x 6:1 7 6 1 3 2
WrightOcean 0:3 1:6 x 1 9 -8 0 3

 Second Round Robin Pool E

MiPal Linkoping Humanoids Berlin United GF GA GD Points Rank
MiPal x 0:0 0:3 0 3 -3 1 2
Linkoping Humanoids
0:0 x 0:5 0 5 -5 1 3
Berlin United 3:0 5:0 x 8 0 8 6 1

 Second Round Robin Pool F

Dutch Nao Team NomadZ JoiTech GF GA GD Points Rank
Dutch Nao Team
x 0:1 1:1 1 2 -1 1 3
NomadZ 1:0 x 0:1 1 1 0 3 2
JoiTech 1:1 1:0 x 2 1 1 4 1

 Second Round Robin Pool G

Bembelbots NTURoboPAL UPennalizers GF GA GD Points Rank
Bembelbots x 1:0 0:1 1 1 0 3 2
NTURoboPAL 0:1 x 0:1 0 2 -2 0 3
UPennalizers 1:0 1:0 x 2 0 2 6 1

 Second Round Robin Pool H

RoboEireann Aztlan Camellia Dragons GF GA GD Points Rank
RoboEireann x 0:0 0:1 0 1 -1 1 2
Aztlan 0:0 x 0:3 0 3 -3 1 3
Camellia Dragons 1:0 3:0 x 4 0 4 6 1

Champions Cup Quarter Finals

Q1
Nao Devils Dortmund
HULKs 10:0
Q2 Nao-Team HTWK TJArk 2:0
Q3 UT Austin Villa MRL-SPL 2:1
Q4 B-Human UNSW Sydney 5:0

Challenge Shield Quarter Finals

Q5 UPennalizers RoboEireann 1:0
Q6 Camellia Dragons MiPal 2:0
Q7 Berlin United NomadZ 1:0
Q8 JoiTech Bembelbots 0:0

Champions Cup Semi Finals

S1 B-Human
Nao Devils Dortmund
4:0
S2 UT Austin Villa Nao-Team HTWK 1:8

Challenge Shield Semi Finals

S3 UPennalizers Berlin United 0:3
S4 Camellia Dragons JoiTech 3:0

Champions Cup Final

F1 B-Human Nao-Team HTWK 2:1

Challenge Shield Final

F2 Berlin United Camellia Dragons 0:1

Champions Cup Third Place

3P1
Nao Devils Dortmund
UT Austin Villa 6:2

Challenge Shield Third Place

3P2 UPennalizers JoiTech 2:0

Mixed Teams Competition

B-HULKs Swift-Ark DoBerMan Team USA GF GA GD Points Rank
B-HULKs x 4:0 2:1 5:0 11 1 10 9 1
Swift-Ark 0:4 x 1:3 3:0 4 7 -3 3 3
DoBerMan 1:2 3:1 x 3:1 7 4 3 6 2
Team USA 0:5 0:3 1:3 x 1 11 -10 0 4

Mixed Teams Final

MTF B-HULKs DoBerMan 2:2 [4:3]

Mixed Teams Third Place

MT3 Swift-Ark Team USA 3:0

 

Penalty Kick Competition Play-In Round

GAME TEAM 1 TEAM 2 WINNER
PO1 Linkoping Humanoids MRL-SPL MRL-SPL
PO2 Bembelbots NomadZ NomadZ
PO3 Camelia Dragons RoboEireann Camelia Dragons
PO4 MiPal UNSW Sydney UNSW Sydney
PO5 HULKs Dutch Nao Team HULKs
PO6 WrightOcean Luxembourg United WrightOcean
PO7 JoiTech Aztlan JoiTech
PO8 RoboCanes NTURoboPAL NTURoboPAL

Penalty Kick Competition Round 1

GAME TEAM 1 TEAM 2 WINNER
R1:1 Nao Devils Dortmund MRL-SPL MRL-SPL
R1:2 UPennalizers NomadZ NomadZ
R1:3 UT Austin Villa Camelia Dragons Camelia Dragons
R1:4 UChile UNSW Sydney UNSW Sydney
R1:5 Nao-Team HTWK HULKs Nao-Team HTWK
R1:6 B-Human WrightOcean B-Human
R1:7 Berlin United JoiTech Berlin United
R1:8 TJArk NTURoboPAL TJArk

Penalty Kick Quarter-Finals

GAME TEAM 1 TEAM 2 WINNER
Q1 MRL-SPL NomadZ NomadZ
Q2 Camelia Dragons UNSW Sydney UNSW Sydney
Q3 Nao-Team HTWK B-Human B-Human
Q4 Berlin United TJ Ark TJ Ark

Penalty Kick Semi-Finals

GAME TEAM 1 TEAM 2 WINNER
S1 NomadZ UNSW Sydney NomadZ
S2 B-Human TJ Ark B-Human

Penalty Kick Finals

GAME TEAM 1 TEAM 2 WINNER
F NomadZ B-Human B-Human

 Logs

 Teams Eligible for Pre-Qualification

 (if requirements under C.4 of the rulebook are satisfied)

  1. B-Human
  2. Nao-Team HTWK
  3. Nao Devils
  4. UT Austin Villa
  5. TJ Ark
  6. UNSW Sydney
  7. MRL-SPL
  8. HULKs
  9. Berlin United
  10. Camelia Dragons